Mikrochirurgia

Mikrodyskektomia lędźwiowa (MLD) i mikrodyskektomia szyjna ze spondylodezą przednią(ACDF) pozostają złotym standardem leczenia dyskopatii. Są to zabiegi stosowane od kilkudziesięciu lat, których skuteczność i bezpieczeństwo w ostatniej dekadzie znacznie wzrosło z uwagi na gwałtowny rozwój technologiczny w zakresie wizualizacji, separacji tkanek i systemów instrumentacji wewnętrznej. W połączeniu z nowoczesnymi metodami znieczulenia zabiegi te można z powodzeniem przeprowadzać w trybie ambulatoryjnym

Endoskopia kręgosłupa

W rękach sprawnego chirurga jest to najnowocześniejsza i najbardziej elegancka technika leczenia dyskopatii. Metody endoskopowe zaczynają stopniowo wypierać klasyczne rozwiązania mikroskopowe. Na chwilę obecną, są to jednak rozwiązania postrzegane jako równorzędne pod względem ostatecznego wyniku leczenia. Niewielkie wskazanie na endoskopię, która skraca okres rekonwalescencji, zmniejsza ryzyko powikłań i oczywiście charakteryzuje się znacznie lepszym efektem kosmetycznym (5mm cięcie skórne).

Minimalnie inwazyjna instrumentacja wewnętrzna kręgosłupa

Ostatnie dwie dekady przyniosły dynamiczny rozwój minimalnie inwazyjnych technik instrumentacji wewnętrznej kręgosłupa mających na celu zarówno spondylodezę, czyli usztywnienie chorego segmentu kręgosłupa jak i zachowanie jego ruchomości poprzez implantację ruchomej protezy dysku czyli artroplastykę. Konstrukcje nowoczesnych implantów i systemów implantacyjnych umożliwiają ich aplikacje przezskórne lub na tyle małoinwazyjnej, że mogą z powodzeniem być stosowane w ambulatorium.

Terapia iniekcyjna

Sterydowe iniekcje epiduralne i transforaminalne są bardzo dobrą i bezpieczną metodą diagnostyczno-terapeutyczną w przebiegu dyskopatii. Powodują zniesienie dolegliwości u pacjentów w ostrej fazie rwy kulszowej, umożliwiając wdrożenie fizjoterapii. Dzięki swojej selektywności dają odpowiedź, który z korzeni nerwowych jest przyczyną dolegliwości, co w przypadku braku długotrwałej poprawy umożliwia dobór prawidłowego leczenia operacyjnego.

Wertebroplastyka

To zabieg wprowadzenia cementu do trzonu kręgu. Jest to doskonała metoda leczenia bólu u pacjentów cierpiących z powodu złamań kompresyjnych w przebiegu osteoporozy, oraz w wyselekcjonowanej grupie pacjentów z naczyniakami trzonu. Zabieg możliwy jest do przeprowadzenia w znieczuleniu miejscowym, a efekt przeciwbólowy jest praktycznie natychmiastowy.

Endoskopia nerwów obwodowych

Zespół cieśni kanału nadgarstka jest najczęstszym tzw. zespołem pułapkowym nerwów obwodowych polegającym na bezpośrednim ucisku nerwu poprzez element kostne i/lub elementy tkanki łącznej. Dotyczy on około 1% populacji i stanowi istotny problem zdrowotny, ponieważ powoduje dotkliwy dyskomfort w postaci uporczywych objawów, co utrudnia, bądź nawet wyłącza z pracy zawodowej.

Centrum Małoinwazyjnej Chirurgii Kręgosłupa i Nerwów Obwodowych

Łątka i Partnerzy- Lekarze Neurochirurdzy Sp. P.