Endoskopia kręgosłupa

W naszej praktyce stosujemy rozwiązani endoskopowe niemieckiej firmy Joimax. Rozwiązania endoskopowe umożliwiają usunięcie przepukliny krążka międzykręgowego przez naturalne, anatomiczne trajektorie dostępowe np. przez otwór międzykręgowy.

Dzięki temu unikamy traumatyzacji mięśni przykręgosłupowych, do której dochodzi w standardowych rozwiązaniach mikrochirurgicznych. Aby uniknąć podrażnienia nerwów w otworze międzykręgowym, tylna jego część jest stopniowo poszerzana przy pomocy specjalnych rozwiertaków.

Procedura ta ma zastosowanie szczególnie wtedy, gdy z powodu lokalizacji patologii lub wieku pacjenta otwór jest zwężony. W podglądzie endoskopowym oddzielona masa dysku jest usuwana całkowicie szczypcami, bezpośrednio przez otwór międzykręgowy.

Operacja chirurgiczna TESSYS® jest zalecana w przypadku wszystkich objawów w obrębie korzeni rdzeniowych, spowodowanych przez wypadnięcie dysku międzykręgowego, które nie zostały wyleczone przy pomocy metod zachowawczych.

Wybrane wskazania to: przepuklina dysku międzykręgowego (odcinek lędźwiowy i piersiowy); zwężenie otworu międzykręgowego i cieśń zachyłkowa; hipertrofia więzadła żółtego; osteofity lędźwiowe; operacje powtórne lub kontrolne (bliznowacenie po innych operacjach); cysty stawów międzywyrostkowych. Zespół ogona końskiego stanowi bezpośrednie wskazanie do operacji.

Zabieg możliwy jest do przeprowadzenia w znieczuleniu ogólnym jak i miejscowym. Ostateczna decyzja odnośnie rodzaju znieczulenia należy do naszego anestezjologa, który po szczegółowej konsultacji z pacjentem dopasowuje optymalne rozwiązanie do jego stanu ogólnego i oczekiwań. Nasi pacjenci wstają po 2-3h od zakończenia zabiegu, a powrót do wcześniejszych aktywności następuje już po kilku lub kilkunastu dniach, w zależności od aktywności. Metoda w połączeniu z nowoczesnym znieczuleniem pozwala uniknąć przykrych konsekwencji bólowych oraz powikłań pooperacyjnych.

W przypadkach gdy przepuklina jest niedostępna do usunięcia przez otwór międzykręgowy, możemy zastosować dostęp tylny.

Metodą Joimax® iLESSYS® chirurg wykonuje usunięcie masy wypadniętego dysku lub leczenie zwężenia kanału kręgowego przez dostęp interlaminarny. Jest to metoda mniej traumatyczna w skutkach niż konwencjonalna metoda mikrochirurgiczna. Dzięki wysokiej jakości elementom optycznym, operator ma zapewniony doskonały podgląd wszystkich struktur.
Dostęp interlaminarny znajduje szczególne zastosowanie w leczeniu patologii w grzbietowej części kanału kręgowego, wgłębienia oraz przyśrodkowej części otworu międzykręgowego.

Obejmuje to stenozę centralną, cysty w grzbietowej części stawów międzywyrostkowych oraz przepuklinę dysku międzykręgowego przemieszczonego grzbietowo lub bocznie względem opony twardej.

Ponadto, do wskazań należą patologie na poziomie kręgów L5/S1, które są trudne do osiągnięcia poprzez dostęp przez otworowy. W odcinku szyjnym zestaw narzędzi do operacji iLESSYS® może być stosowany do leczenia patologii w części grzbietowej kanału i w rejonie otworu międzykręgowego.

Przy operacji pacjent najczęściej jest ustawiany w pozycji leżącej na brzuchu. Podobnie jak w przypadku systemu przez otworowego, również dostęp interlaminarny iLESSYS® jest osiągany ze stopniowym rozszerzaniem i oszczędzaniem tkanek, po czym następuje umieszczenie rurki roboczej. Mała średnica endoskopów i rurek roboczych Joimax® pozwala na zachowanie struktury tkanek. W podglądzie endoskopowym więzadło żółte jest otwierane, w celu uzyskania dostępu do kanału kręgowego. W zależności od wskazania materiał kostny nie zostaje usunięty albo usunięta zostaje niewielka jego ilość. Materiał wypadniętego dysku może zostać usunięty przy pomocy szczypiec, bezpośrednio poprzez laminoskop. Ból pooperacyjny, jeżeli w ogóle występuje, jest zwykle minimalny.

W wyselekcjonowanych przypadkach wykonujemy zabiegi endoskopowe również w odcinku szyjnym. Jest to doskonała alternatywa dla klasycznej spondyloadezy, w efekcie której dochodzi do całkowitego usunięcia krążka międzykręgowego i usztywnienia jednego segmentu kręgosłupa. Technika ta jest idealna dla pacjentów z bocznie zlokalizowanymi przepuklinami lub ze stenozą otworową w odcinku szyjnym.